
Zakup samochodów używanych jest z reguły obarczony ryzykiem, iż auto będzie w dużo gorszym stanie niż to wygląda przy oględzinach. Sposobem na zminimalizowanie liczby zaskoczeń i kosztów napraw jest wcześniejsze wykonanie diagnostyki komputerowej. Taki kompleksowy przegląd to źródło cennych informacji na temat faktycznej wartości pojazdu i kosztu ewentualnych napraw.
Na co zwracać uwagę przy zakupie auta używanego:
- trzeba pamiętać, że licznik przebiegu samochodu z dużym prawdopodobieństwem został cofnięty,
- nie warto inwestować w auta po poważnym wypadku,
- warto porównać kolor lakieru na dachu samochodu, gdzie po latach ulega zmatowieniu, z tym na pozostałych częściach. Pomoże to ustalić ewentualne ingerencje blacharza,
- sprawdź, czy książeczka serwisowa jest autentyczna (czy naklejka zawiera nr VIN, logotyp producenta, numer seryjny naklejki).
Szczegóły diagnostyki komputerowej
Jak pisaliśmy w artykule na temat diagnostyki samochodowej, za jej pomocą można sprawdzić stan:
- zawieszenia, amortyzatorów (na ścieżce diagnostycznej),
- układu hamulcowego i kierowniczego,
- silnika.
Dzięki czujnikowi lakieru możemy nawet poznać historię lakierowania, a tym samym napraw blacharskich. W niektórych warsztatach możliwe jest sprawdzenie działania elementów wyposażenia takich jak: elektryczne lusterka, szyby, żarówki. Wykonanie przeglądu wiąże się nie raz z kłopotliwym demontażem np. obudowy silnika.
Usterki, które pomoże wykryć diagnostyka komputerowa:
- niewłaściwy skład mieszanki paliwowej,
- nieszczelny układ paliwowy,
- wadliwe układy elektroniczne i czujniki,
- wypadające zapłony,
- obniżona sprawność konwersji reaktora katalitycznego.
Ważną rzeczą jest fakt, że odczytane przez diagnostę kody błędów wskazują jedynie możliwe źródła problemów. W praktyce jeden kod może się odnosić do kilku obszarów. Ułatwia to ustalenie przyczyny, ale dokładną diagnozę może dać doświadczony elektromechanik po zbadaniu poszczególnych obszarów.
Koszt przeglądu wynosi średnio 300 zł, w zależności od modelu, przebiegu, wyposażenia oraz zakresu przeglądu samochodu (koszty są wyższe w przypadku samochodów z silnikami wysokoprężnymi, sama diagnostyka jest też bardziej skomplikowana i czasochłonna). Przy zakupie auta o wartości powyżej 10 tys. zł. zaleca się wykonanie pełnej diagnostyki komputerowej.
Po jej zakończeniu klient otrzymuje wydruk informacji z komputera z listą usterek oraz przewidywanym kosztem ich naprawy. Przy wyborze warsztatu warto wcześniej sprawdzić, czy specjalizuje się w danej marce samochodu, co gwarantuje bardziej szczegółową diagnozę.
Co poza diagnostyką komputerową?
Fachowiec wykonujący przegląd musi orientować się też w chwytach nieuczciwych sprzedawców. Podstawowym problemem przy zakupie aut używanych jest cofanie liczników. Z tego względu poza diagnostyką komputerową ważna będzie też opinia doświadczonego elektromechanika, który oceni stopień zużycia części i poda przybliżony faktyczny przebieg danego auta.
Sposobem handlowców na oszukanie narzędzi diagnostycznych jest też montowanie oporników, mających ukryć wystrzelenie poduszek powietrznych. W takiej sytuacji komputer nie wykaże błędów, w związku z czym fachowcy muszą wykonać tradycyjne oględziny poduszek i kurtyn powietrznych.
Na koniec porada dotycząca wyboru warsztatu do wykonania diagnostyki komputerowej używanego auta. Warto wybrać ten oddalony od miejsca zakupu. Przykładowo jeśli kupujemy auto w Warszawie Ursynów, badanie bezpieczniej wykonać w warsztacie w Warszawie Mokotów. Da nam to pewność, że otrzymamy niezależną diagnozę.