
Podobnie jak inne układy klimatyzacja samochodowa w naturalny sposób się eksploatuje. Jej żywotność możemy jednak przedłużyć i nie tylko dłużej cieszyć się chłodem w upalne dni, ale też zaoszczędzić na kosztach napraw. Wystarczy stosować się do kilku zasad.
Rola obsługi klimatyzacji samochodowej
Dla dłuższej wydajności klimatyzacji samochodowej znaczenie ma przede wszystkim jej prawidłowe użytkowanie. Praktyka pokazuje, że znaczenie mają proste działania.
Zasady poprawnego użytkowania klimatyzacji:
- przy rozgrzanym aucie, jeszcze przed uruchomieniem nawiewu, otwórz okna (dzięki temu pozbędziesz się nagrzanego powietrza),
- uruchom klimatyzację po kilku minutach, gdy mniej więcej zrównają się temperatury wewnątrz i na zewnątrz samochodu,
- wyłączaj klimatyzację kilka minut przed wyłączeniem samochodu (to również służy wyrównaniu temperatur i ogranicza powstawanie niebezpiecznej wilgoci, zaleca się utrzymanie 8-10 stopniowej różnicy temperatur między wnętrzem i zewnętrzem pojazdu).
Te proste chwyty zapobiegają przeciążeniu układu oraz pozwalają wysuszyć parownik po skończonej pracy klimatyzacji.
Ponadto bardzo ważne jest regularne używanie klimatyzacji również zimą. Dzięki temu w układzie krążą zawarte w czynniku chłodzącym środki smarne, konserwując układ i przedłużając jego sprawność.
Pomoc techniczna a wydajność klimatyzacji samochodowej
Dla bezawaryjnej pracy klimatyzacji samochodowej podobnie jak dla pracy samochodu w ogóle duże znaczenie mają kwestie techniczne, wymagające wsparcia warsztatu. Należą do nich:
- regularne przeglądy klimatyzacji samochodowej z podstawową diagnostyką (pisaliśmy o tym w poprzednim artykule). Ze względu na warunki pracy klimatyzacji (wstrząsy, wilgoć) nie sposób uniknąć powstania nieszczelności, które mogą powodować m.in. zatarcie układu. Przegląd klimatyzacji pozwoli ocenić jej aktualny stan i w porę zareagować. Najlepiej wykonać go przed sezonem, aby przygotować klimatyzację do intensywnej pracy,
- dbanie o prawidłowy poziom czynnika chłodniczego. Nawet w szczelnym układzie rocznie ubywa nawet do 15 procent gazu R134a, wypełniającego instalację. Jego brak prowadzi z czasem do uszkodzeń poszczególnych elementów układu. Uzupełnienie lub wymianę czynnika warto wykonać podczas wspomnianych corocznych przeglądów,
- regularna wymiana filtra kabinowego (raz w roku, najlepiej na wiosnę lub co 15-20 tys km). Zapchany filtr kabinowy bardzo osłabia wydajność klimatyzacji. Wymiany można dokonać samodzielnie (filtr znajduje się zwykle za schowkiem pasażera lub na podszybiu).
Warto pamiętać, że filtr jako jedyny chroni parownik przed napływającym brudnym powietrzem i od niego zależy czystość całego układu. Szczególnie dobrze sprawdzają się filtry z aktywnym węglem , które pochłaniają nie tylko cząsteczki brudu, ale też gazy, toksyny, bakterie. Tego typu filtr zamienia też ozon na tlen.
Ostatnim zaleceniem jest dbałość o czystość układu. W sklepach motoryzacyjnych w Warszawie Ursynów i innych dzielnicach można znaleźć środki minimalnie hamujące rozwój mikroorganizmów. Raz w roku warto jednak wykonać odgrzybianie klimatyzacji samochodowej w warsztacie. Rozwijające się w parowniku grzyby i bakterie, a zwłaszcza zbierające się tu zanieczyszczenia, powodują nie tylko nieprzyjemny zapach i reakcje alergiczne, ale też uniemożliwiają płynny obieg czynnika chłodniczego.
Opisane zalecenia nie należą do skomplikowanych i kosztownych, a w ostatecznym rachunku wiążą się z dużą oszczędnością nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Naprawa klimatyzacji samochodowej w sezonie wiąże się bowiem z dłuższym oczekiwaniem. Warto zaoszczędzić sobie kłopotu i na bieżąco dbać o klimatyzację.