
Decydując się na zakup pojazdu, czy to nowego, czy też używanego, mamy zwykle nadzieję, że będzie nam służył długo i bezawaryjnie. Niezawodność samochodu jest jednak odbiciem tego, jak się o niego troszczymy my – użytkownicy. Jednakowoż ze względu na fakt, że w tej chwili niemal wszystkimi podzespołami pojazdu steruje elektronika samochodowa, prędzej czy później jakaś awaria przytrafić się musi. Niezależnie od tego, czy nasz pojazd napędzany jest silnikiem benzynowym, czy też Dieslem. Warto jednak wiedzieć, jak poprawnie eksploatować nowoczesny pojazd naszpikowany elektroniką, by uniknąć przynajmniej części nieprzyjemnych niespodzianek.
Nie ignoruj błędów elektroniki samochodowej – sprawdź!
Jeśli komputer naszego pojazdu zgłasza błąd, prawdopodobnie coś jest na rzeczy. Owszem, zdarzają się fałszywe alarmy, jednak elektronika samochodowa stoi dziś na tak wysokim poziomie, że rzadko zdarza się, by bez powodu informowała nas o problemie. Jeśli pojazd zgłasza nam usterkę, warto udać się w niedługim czasie od momentu pojawienia się komunikatu do warsztatu, w którym elektromechanik przeprowadzi diagnostykę komputerową i poinformuje co robić dalej lub wykasuje nieuzasadniony błąd.
Wśród najczęstszych przyczyn poważnych awarii pojazdów spowodowanych przez elektronikę wymienia się:
- Ignorowanie ostrzeżeń wyświetlanych przez pojazd,
- Źle wykonane naprawy przez niesprawdzone serwisy,
- Woda, która przedostała się do przewodów,
- Zła diagnoza z wykorzystaniem niewłaściwych narzędzi.
Które silniki są mniej podatne na awarie?
Zdania są podzielone, jednak za mniej awaryjne uważa się silniki benzynowe. W silnikach tego rodzaju również zdarzają się usterki elektroniki (związane na przykład ze sterownikiem przepustnicy, cewkami zapłonowymi czy przepływomierzem), jednak nie są one aż tak poważnym problemem, jak na przykład zawór EGR w silnikach Diesla. Oprócz tego, silniki zasilane olejem napędowych mają skłonności do usterek elektroniczne sterowanych układów wtryskowych oraz wtryskiwaczy.
Największą bolączką Diesli jest jednak problematyczna diagnostyka, gdyż odczyty błędów mogą być bardzo ogólne, a podobne objawy mogą towarzyszyć różnym usterkom. Z tego właśnie powodu tak istotną rolę w całym procesie naprawy odgrywa doświadczony diagnosta, który musi wiedzieć, gdzie faktycznie szukać problemu.
Elektronika samochodowa musi się czasem zepsuć
Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, prędzej czy później problemy z elektroniką samochodową pojawić się muszą – taka już natura współczesnych rozwiązań. Wybierając samochód należy zatem brać po uwagę także koszty ewentualnych napraw oraz dostępność części zamiennych na rynku.
W gestii użytkownika jest zaś dbanie o to, by samochód był regularnie serwisowany, a drobne usterki usuwane na bieżąco, nim urosną do skali poważnego problemu. Najważniejsze jest jednak, by wszelkie prace związane z elektroniką samochodową wykonywane były przez fachowe warsztaty takie jak Autkowawa, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Stosując się do tych prostych zasad zdecydowanie podniesiemy niezawodność naszego pojazdu i ograniczymy szanse wystąpienia skomplikowanych awarii.